AYTEST

  • e-mail
    info@bacamuayene.com
  • telefon
    0 216 494 43 44

BACA UYGUNLUK KONTROLÜ

Evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda ve kapalı alanlarda baca uygunluk kontrolü yapıyoruz. Baca testleri artık yasal olarak zorunludur ve bunu yaptırmayanlara cezai işlem uygulanıyor. Aynı zamanda insan sağlığına verilen zararın önüne geçilmesi planlanıyor. Günümüzde sağlığımızı tehdit eden bir çok unsur var, fakat en önemlisi bacalarımızdan çıkan gazların bizi kötü etkilediğidir. Kaliteli malzemelerin seçilip seçilmediğine bakılır ve prosedürde yazılanlar baz alınır. Baca konusunda uzman kurum olduğumuz için, prosedürü A dan Z ye uyguluyoruz. Bacan çıkan gazın, malzemenin kalitesine göre etki ettiğini belirtmeliyiz. 
 
Uzun süreli baca kullanımı hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesidir, sistemin sahibine kazanç sağlayacaktır. Baca kontrolü yapılırken kullanılan cihazların tamamı özeldir ve profesyonel personeller tarafından yapılmaktadır. Özel cihazlar, bacanızda gazın sıkışıp sıkışmadığını kontrol eder. Aksi durumların önüne geçmek için yapılacak en doğru hareketler arasındadır. Belirli yetkilere sahip uzman kurumlar, bu denetlemeleri eksik etmez ve çıkarılan sonuçlara göre baca uygunluk belgesi verilir. Alacağınız belgeden sonra gaz açılımı başvuruş yapmanız mümkün olacaktır.
 
Baca Uygunluk Kontrolünü Kimler Yapar?
 
Yetkisi ve uzmanlık belgesi olan kurumlar baca uygunluk kontrolü yapar. Baca uygunluk kontrollerinin yapılması hakkında belirlenen kurallar prosedürleri oluşturmaktadır. Yasal zorunluluk ön plana çıkarılmıştır ve bu sisteme uymayanlar ağır cezalar ödüyor. Bacanın yeterlilik durumuna göre gaz kullanımına onay verilmektedir. Baca muayene işlemi yapılmalıdır ve profesyonel kişiler uygulamaya geçebilir. Baca malzemelerinin kaliteli olacağı gibi, yapının da işlevselliği sisteme uygun olmalıdır. Bacalara uygunluk kontrolü yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar, yasal prosedürlerdir ve bunları sitemizde paylaşıyoruz.
 
Baca Uygunluk Kontrolü Yaptırmanın Yararları Nelerdir?
 
Gaz ve farklı maddelerin dışarı salınımını sağlayan sistemlere baca denir. Bacaların yasalara uygun olarak düzenlenmesi, insan sağlığını korur ve yaşanacak tehditlerin önüne geçer. Günümüzde Türkiye’de önemli adımlar atılıyor ve her geçen gün artan baca kullanımında belirli prosedürler oluşturuldu. Gaz kullanımı yapan firmalarda aktif çalışma prensibi vardır ve bunu sağlamanın en güzel yolu ise baca uygunluğunu sağlamaktan geçiyor.
 
Baca Uygunluğunda Sızdırmazlık Testi
 
Akredite baca kontrolü çok önemlidir ve muhakkak yapılmalıdır. Bacalara sızdırmazlık testi yaptırmak güvenilirliği sağlamak anlamına geliyor. Yapılacak testin amacı, bacanın her hangi bir yerinde kaçak olup olmadığını kontrol etmektir. Baca uygunluğu onaylandıktan sonra dahi belirli periyotlarda kontrolleri yapılmalıdır. Bacanın içinde kullanılan malzemelerin kaliteli ve sıcağa dayanıklı olması önemlidir. Sızdırmazlık testinden geçen bacalardan yapılan salınım %100 olarak prosedürlere uygundur ve hiçbir cezai işlem gerektirmez. 
 
Her geçen gün artan doğalgaz kullanımıyla beraber denetmeler sıklaşıyor. Kolay ve temiz kullanım olması sayesinde insanların hayatını rahatlattığı bilinir. Yanıcı maddeler arasında olan gaz, insan hayatını tehdit eder ve bazı gereken önlemlerin alınmasını istemektedir. Uygunluk testlerinin yapılması insanların sağlığı ve en önemlisi güvenliği içindir. Yapılacak testlerin tamamı yetki verilen uzman kurumlar tarafından uygulanabilir. Baca uygunluk kontrolünden geçen sistemler gaz kullanımına başlayabilir. Türkiye’de baca uygunluk kontrolü yapan firmalar arasında ilk sıralardayız ve kaliteli hizmet veriyoruz.