AYTEST

  • e-mail
    info@bacamuayene.com
  • telefon
    0 216 494 43 44

BACA TİP TESTLERİ

Ülkemizde iş güvenliği ve sağlıklı yaşamın sürdürülebilmesi adına Baca tip testleri hizmeti veriyoruz. Şirketimizde müşteri memnuniyetini ve kaliteli çalışma prensiplerini esas aldık. Müşterilerimizin ürün proseslerini değerlendiriyoruz ve test ediyoruz. Doğruladıktan sonra belgelendirme aşamasına geçiyoruz. Hizmet kalitemizi sürekli iyileştirmek adına yaptığımız çalışmalar dünya standartlarına uygundur ve küresel rekabetin kapasitesini her daim arttırıyoruz. Bünyemizdeki gelişmiş test cihazlarımızın tamamı verdiğimiz hizmete uygundur. Muayene, test ve belgelendirme taleplerinizi karşılarken güvenilir cihaz ve profesyonel personel kadromuz hazırlayacağı raporda etkin role sahiptir. Baca tiplerine göre test yaptırmak artık çok daha kolay, bireysel ve kurumsal çalışmalar yapıyoruz. TS EN 1856-1 ve TS EN 1859 ilgili standartlarına göre çalışmalar yapıyoruz.
 
Baca Tip Testleri Nelerdir?
 
1. Baca uygunluk kontrolü
 
2. Baca sızdırmazlık testi
 
3. Baca muayene
 
Baca Tip Testlerini Yaparken Nasıl Çalışıyoruz?
 
Çalışacağımız firmalara yada şahıslara teklif sunuyoruz. Tekliflerimiz test ve raporlama hizmetlerini kapsıyor. Hizmetin planlamasını yaparken standartlara uygun olmasına dikkat ediyoruz. Teklifi onayladıktan sonra planlanan tarihte yapıp, numunelerini ilgili kod standartlarına göre hazırlıyoruz. Çalışma prosedürleri konusunda mütabık kaldığımızda ise yazılı kayıt üzerindeki tarihlerde işlemleri gerçekleştiriyoruz.
 
Baca Tip Test Uygulaması Hakkında
 
Yoğunlaşma direnç deneyi, tek ve çift cidar olarak yapılabilir. Test süreçleri 4er saattir, 2şer adet duvar ve modül kelepçelerine uygulanır.
 
Baca kesitleri (yağmur suyu), 1 yada 2 saate test edilebilir. Çift cidar üzerine uygulanır.
 
Yağmur suyu çıkışı, tek cidar ve ortalama 20 dakika sürmektedir.
 
Su buharı difüzyon direnci, tek ve çift cidar, çantasız ve kelepçelidir. Ortalama olarak bir gün sürer.
 
Çekme dayanımı, kesitler ve bağlantı parçaları sıkıştırma uygulaması mevcut. İşlem süresi yapılan analizler sonucunda belli olmaktadır.
 
Baca desteği (sehpa), tek ve çift cidarlı sehpa tiplerine uygulanır.
 
Düşey olarak yönlendirilmemiş bağlantı parçaları, tek ve çift cidardır. Duvar ve bağlantı kelepçeleriyle teste tabi tutulur.
 
Rüzgar yükü, baca tip testlerinde oldukça önemlidir. 
 
Yağmur Suyu Direnci
 
Baca tip testi yapılırken yağmur suyu direnci önemlidir. Püskürtme prosedürü dikkate alınır ve sonuçlara göre ağırlık artışı kayıt altına alınır. Alınan ağırlık artışı bilgilerine göre doğruluk tayini yapılmaktadır. Bacanın yüzeyindeki nemin tamamı alınır, deney ortamı yaratılır ve işlem kapasitesine göre uygunluk testi yapılır. Yüzeyin nemini ortadan kaldırmak önemlidir, deney kesitleri bir daha tartılarak sonuca varılır.
 
Su Buharı Difüzyon Direnci
 
Doymuş havanın bağlantı parçalarına geçişi kontrol edilir. Negatif basınç bacalarının ölçümü için deney bacası içindeki basıncın muhafaza edilmesi gerekir. Bağlantı parçalarının ağırlıklarına göre işlem yapılır. Nemin ne kadar nüfus ettiğine göre kayıtlar alınır. Bağlantı parçaları ve tüm kesitler bir daha tartıya konulur. Artış hesaplanır ve su buharı difüzyon direnci için kesin sonuca ulaşılır.
 
Basma ve Çekme Deneyi
 
Basma prosedürü uygulanır, fakat duman kanalı astarına yük binip binmediği gözlemlenir. Arıza kaynağı tespit edilir, üç aruza yüküne bakılarak en az olanı alınır. Darbesiz şekilde tasarım yükü prosedüre göre çoğaltılır. Sonuca göre deney yükü azaltılır ve arttırılır. Basma ve çekme deneyi sonuçlarında ise asgari olan baz alınır.
 
Yoğunlaşma Direnç Deneyi
 
Deney için numune alınır, gerilme ve şok parametrelerine göre ısıtılmaya tabi tutulur. Renkli su, prosedürde yazan bar basıncına ve çapına bağlı olarak belirlenir. Boyda ve bağlantı parçasının dışında su görülene kadar püskürtülmeye devam edilir. Yoğunlaşma ve direnç deneyi sonuçlarında, üzerinde su beliren bağlantı parçası kayıt altına alınır.
 
Yağmur Suyu Çıkışı
 
Yağmur suyu çıkışını ayarlarken üreticinin merkez hattı baz alınır. Bazı baca bileşenlerine bağlana yağmur suyu çıkışı, imalatçının talimatlarına uygun olarak düzenlenir. Üreteçlerin yatak hava akımıyla deney numuneleri, yağmura maruz bırakıldıktan sonra duman kanalına girecek olan ne toplanır. Elde edilen ağırlık tartılır ve yağmur suyu çıkışı sonuçları kayıt edilir. Baca tip testleri hakkında bilinmesi gereken detaylardan biridir.
 
Rüzgar Yükü
 
Deney yükünü eşit olarak dağıtmak önemlidir ve prosedürde yazan miktarlar kadar arttırılmalıdır. Düşey deney düzeneği kullanılıyorsa, farklı yöntemlere başvurulabilir. Rüzgar yükü testi sonucunda, alınan değerler kayıt edilir. Münferit yüklerin çok değişip değişmediğine bakılır, serbest duran uçlar baz alınır.
 
Duşey Olarak Yönlendirilmemiş Bağlantı Parçaları
 
Baca tip testi yaparken, prosedürlerin dışına çıkmak kötü sonuçlar verebilir. Bu sebepten ötürü profesyonel çalışma politikasını izliyoruz. İlave edilen düşey desteklerin tamamı çıkarılır. En fazla sapmaya bakılır ve doğruluğun prosedürde olması gereken miktarına göre incelenip kayıt altına alınır. Duşey olarak yönlendirilmemiş bağlantı parçaları testi yapılırken, sonucun 0,1 mm doğruluğuna bakılır.